
Nowsze badania wykazały, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza przez ruch uliczny zmniejsza rozwój funkcji płuc u dzieci, a zanieczyszczenie powietrza może zagrażać funkcji płuc nawet przy niskich stężeniach. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje również raka płuc u niepalących.
Chip tuning Katowice – Grandservice a natężenie ruchu
Uważa się, że podobnie jak mukowiscydoza, poprzez życie w bardziej zurbanizowanym środowisku bardziej widoczne stają się poważne zagrożenia dla zdrowia. Badania wykazały, że na obszarach miejskich pacjenci cierpią z powodu nadwydzielania śluzu, niższego poziomu czynności płuc, a także częściej sami diagnozują przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę.
Choroba nowotworowa jest głównie wynikiem czynników środowiskowych.
W wyniku przeglądu dowodów dotyczących tego, czy narażenie na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego jest czynnikiem ryzyka zachorowania na raka w 2007 r., znaleziono solidne dane, z których wynika, że długotrwałe narażenie na PM2.5 (drobne cząstki stałe) zwiększa ogólne ryzyko śmiertelności przypadkowej o 6 % na wzrost o 10 mikrog/m3 .
Chip tuning Katowice – Grandservice
Narażenie na PM2,5 wiązało się również ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z powodu raka płuc (wzrost o 15-21% na 10 mikrog/m3 ) i całkowitej śmiertelności z powodu chorób układu krążenia (wzrost o 12%-14% na 10 mikrog/m3). W przeglądzie zauważono ponadto, że życie w pobliżu ruchliwego ruchu drogowego wydaje się wiązać z podwyższonym ryzykiem tych trzech skutków – wzrostu liczby zgonów z powodu raka płuc, zgonów z powodu chorób układu krążenia i ogólnych zgonów przypadkowych. Recenzenci znaleźli również sugestywne dowody na to, że narażenie na PM2.5 jest pozytywnie związane ze śmiertelnością z powodu chorób wieńcowych serca, a narażenie na SO2 zwiększa śmiertelność z powodu raka płuc, ale dane były niewystarczające, aby wyciągnąć solidne wnioski. Inne badanie wykazało, że wyższy poziom aktywności zwiększa frakcję osadzania cząstek aerozolu w płucach ludzkich i zaleciło unikanie intensywnych działań, takich jak bieganie w przestrzeni otwartej na zanieczyszczonych obszarach.
W 2011 r. w dużym duńskim badaniu epidemiologicznym stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc u pacjentów żyjących na obszarach o wysokim stężeniu tlenku azotu. W badaniu tym stowarzyszenie było wyższe w przypadku osób niepalących niż palaczy. W dodatkowym duńskim badaniu, również w 2011 r., również odnotowano dowody na istnienie możliwych związków między zanieczyszczeniem powietrza a innymi formami raka, w tym rakiem szyjki macicy i rakiem mózgu.